روزی جهانی

 امروز روز جهانی فراموش شدگان جامعه است که بر خلاف معلم,مادر,پدر که حد اقل سالی یک روز آنان را یاد میکنند حتی در این یک روز هم یادی از آن ها نمی شود خواستم به یاد بعضی ها بیاورم که  قسمتی از جامعه از معلولان تشکیل شده است که حداقل در بوکان خودم می توانم بگویم هنوز درصد زیادی از مردم در برخورد و زندگی با این افراد دچار فقر فرهنگی هستند شاید اگر از افراد بپرسی که نظرتان راجب به معلولان چیست؟ همه پاسخ هایی بدهند که اگر من به عنوان یک معلول در این جامعه زندگی نمی کردم زندگی معلولان را بهترین زندگی میدانستم ولی سخن کجا و عملشان کجا

 

فاصلۀ میان "سخن تا عمل"

 

حتما تا کنون به افراد دارای معلولیت بسیاری برخورد کرده اید. معلولان جسمی حرکتی ، افراد نابینا ، کم بینا ، دوستان ناشنوا ، کم شنوا ، معلولان ذهنی و بسیاری از افراد که هر یک به نوعی دارای معلولیت های متعددی هستند.

زمانی که سخن از معلولان به میان آید اکثر افراد جامعه ، افراد معلول را می ستایند و قبول دارند که این قشر از جامعه نیز توانایی های بسیاری برای عرضه دارند ، اکثر افراد غیرمعلول هنگام برخورد با معلولین بارها و بارها با کلام و حتی عمل خویش نشان می دهند که این عزیزان با وجود مشکلات فراوان ، اراده های مستحکمی دارند که توانسته اند تا این برهه از زندگی را با موفقیت پشت سر بگذارند.

اما وقتی زمان عمل فرا می رسد ، گویا تمام گفته هایشان به رویا مبدل می شود. زمان استخدام معلولان که فرا می رسد سخن از آن همه توانایی کمرنگ جلوه می کند. زمان ازدواج معلولین که میرسد سخن از عشق و زندگی به عنوان کردن ِ سختی های معلولیت مبدل می شود. زمان ِ تحصیل معلولین که فرا میرسد مدارس و دانشگاهها نداشتن آسانسور ، رمپ و سرویس بهداشتی مناسب را به عدم توانایی معلولین نسبت می دهند و به راحتی عنوان می کنند که شرایط موسسه آموزشی ما همین است و مشکل مربوط به فرد معلول است.

فاصلۀ میان "سخن تا عمل" بسیار طولانی است و همین فاصله ها است که معضلات زندگی ِ معلولین را  تشدید می کند. تلاش جامعۀ معلولان برای ارائه توانمندی ها از طرفی و فشار ِ باورهای سطحی افراد جامعه و برخی مسئولین از طرفی دیگر ، عرصه را بر فرد معلول تنگ می کند و قصه به جایی میرسد که ممکن است خود ِ فرد معلول نیز در باور داشتن توانایی هایش دچار شک و تردید شود چه برسد به جامعه.

و اما به نظر شما چاره چیست؟ چرا میان سخن و باور افراد و عمل شان فاصله از زمین تا آسمان است؟ منتظر شنیدن نظرات خوب و سازنده تان هستم

/ 3 نظر / 15 بازدید
انور بهرامی

سلام خیلی عالیه ممنون اگه میشه عکس هم بزارید

sargol

تو بهتريني علي اميدوارم يك روز در كردستان ازاد همة ما به ارزوهايمان برسيم داداشم.................................

sargol

dadashi too fecbookt haya fadatm aga hata bomi bnera